Kuru Sıcak Mizaçlı Kişilerin Özellikleri (Safravi)

  • Anasayfa
  • Kuru Sıcak Mizaçlı Kişilerin Özellikleri (Safravi)

Kuru Sıcak Mizaçlı Kişilerin Özellikleri (Safravi)

İnsanların tabii mizacı 4 türe bölünmektedir. Özellik bakımından Sıcak ve Soğuk olarak 2 büyük türe bölünmekte ancak 4 büyük maddenin birbiriyle karışmasından açığa çıkan meyil etme keyfiyeti açısından bakıldığında insanların mizacı kuru-sıcak, nemli-sıcak, nemli-soğuk ve kuru-soğuk olarak 4’e ayrılmaktadır.

Safravi Mizaçlı Kişilerin Özellikleri: Kişinin yaşadığı coğrafi muhitin kişilerin rengi ve çehresine olan etkisini hesaba katmadan sadece bedendeki tabii görüntü farkı ölçü olarak alındığında, genel olarak kuru-sıcak mizaç kişilerin göz akı sarımsı, ağız tadı acı, dili kurudur ve bu kişiler çok fazla susarlar. Bedenleri hararetli olup soğuk havayı ve soğuk yiyecek ve içecekleri severler. Damarı sert ve tiz vurur, idrar rengi kırmızıya meyil eden sarıdır.

Yukarıdaki özelliklerin dışında, kuru-sıcak mizaç insanların huyları ve ruhsal hallerinde özel farklar bulunur. Bu özellikleri bu mizaç ile doğmuş kişilerden ayrı tutmak uygun düşmez. Geleneksel tıp ilminin uzun yıl süren ilmi gözlemlerine göre kuru sıcak mizaç kişiler fazla öfkeli, sinirlenmeye meyil ve her an parlamaya hazır, tez canlı, hızlı kavrayabilme yeteneğine sahip, hareketli, hisleri kuvvetli olup bu kişilerin kendine hakim olabilme yeteneği zayıf, uykusu azdır. Bu mizaca sahip kişiler çoğunlukla sinir hastalıkları, karaciğer hastalıkları bunun yanında sindirim sistemi organları hastalıklarına kolay maruz kalırlar. Bu kişilere genellikle kuru sıcak keyfiyete sahip yiyecek-içecek ve tıbbi bitki karışımları olumsuz etki gösterir.

Uzm. Ecz. Fidan Pesen ÖZDOĞAN

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Arşiv

Kategoriler

Blog

Takvim

Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

loader